Přeskočit na hlavní obsah

O mě

Moje cesta k masážím a péči o ženy

Mým rodištěm je moravské slovensko, kde jsem vyrůstala v hudbě a zpěvu tradičního folkloru. Už od mala mě to táhlo k péči o malé děti i k ženskému společenství. Ráda jsem pečovala o ty nejmenší a přála jsem si být nablízku jejich příbehům zrození a příběhům z doby šestinedělí a mateřství.

Tuhle cestu nejvíce ovlivnily mé dva porody a naprosto odlišně prožitá šestinedělí. Jako každá žena jsem se poctivě chystala na svůj  první porod, ale nebyla jsem připravena na situace, které se budou dít bezprostředně po něm. Nevěděla jsem, jak citlivou se žena těsně po narození miminka stává. Jak vnímavá je na své okolí blízkých z rodiny i všech pečujících osob, kteří jsou ne vždy tak citliví. Tenkrát jsem cítila, že zvládnu prožít porod, ale ještě jsem nevěděla, že je třeba si uchovat své soukromí a ochranu i těsně po něm.

Malé detaily velkého významu, které mohou narušit citlivé okamžiky těsně po porodu. Kouzlo prvního doteku miminka s kůží matky, první pohled do očí, vůně miminka, cesta k prvnímu přisátí a mnoho dalších věcí, které umocňují pouto matky a dítěte. 

Dnes už vím, že i náročná zkušenost může být posilující a tak chápu, jak se cítí ženy, když je jim intimita prvních chvil narušena a také, jak se v těch chvílích mnohdy uvnitř samy "necítí", když díky mnoha okolnostem nevěří ve vlastní mateřské kompetence, ve vlastní sílu naladit se a také se postarat se o své dítě. To vše se mi spojilo, právě u druhého porodu, který proběhl doma, měl naprosto jiný scénář jako i chvíle těsně po zrození. Díky těmto odlišným prožitkům, si odnáším různorodé ale cenné zkušenosti. Pochopila jsem, že žena je ve chvílích zrození svého miminka stejně citlivá a zranitelná jako ono samo. Že potřebuje velkou oporu a velkou míru empatie, aby se mohla "zamilovat! do svého dítěte a cítit obrovskou sílu zrození a síly svého těla. Ať už je to u prvorozeného, nebo dalšího nového človíčka do rodiny, pokaždé se znovu zrodí v matku, pokaždé je to okamžik hodný úcty. 

Rozhodla jsem se dát se na cestu, která vystihuje to, s čím souzním, pokud jde o mateřství a péči o ženy. Rozhodla jsem se stát se Poporodní Dulou, protože  jsem pochopila, jak je důležité, aby se ženy připravily na toto období a naučily se v něm o sebe pečovat stejně samozřejmě, jako si denně myjí své  tělo. Kdysi chodily ženy sousedky po porodu k rodičce a nosily jí teplá jídla, a pečovaly o ni. Dnes jsme se nepochopitelně izolovaly ve svých domovech, a zapomněly na to, že na tohle období nemáme být samy! Přeji si, abychom znovu  objevily význam slova Šestinedělí.

Šest neděl- 40 dní. Význam procesu tvorby hlubokého pouta matky a dítěte. Vnímám jej také jako čas pro přerod ženy v matku, napojené na potřeby svého miminka i na péči o sebe sama. Přeji si dodávat ženám důvěru ve vlastní schopnosti být matkou, podpořit je v jejich přáních a zamyslet se nad přípravou. Pro tuto příležitost se setkávám se ženami na individuálních konzultacích a pečuji o jejich zdraví a naladění se na sebe a miminko již před porodem masážemi a bylinnou napářkou.

Jste-li se mnou na téže vlně a volá Vás tato péče, ráda Vás přivítám ve svém prostoru, kde můžeme probrat Vaše přání a potřeby v péči o tělo a k přípravě na porod a průběh šestinedělí. Více o mých službách naleznete zde.

S Láskou Hanka Lesná

Vedle mne je socha s názvem Jabloňová panna. Pro mne nádherný symbol Ženství.
Jejím autorem je malíř a umělec Zdeněk Věrčák


Komentáře